marketbizden 2014 yılında açtığımız online market uygulamasaydı. Samsun'da yerel bir marketle anlaşıp onun stoklarını marketbizden.com adı altında kurduğumuz bir e-ticaret sitesine taşıdık.  İnternet sitesinden sipariş alıp, marketin lojistik imkanlarıyla siparişleri şehir içine teslim ediyorduk. Sadece Samsun'un merkez ilçelerine günde 3 rut çıkarıyorduk.

Aslında yazılım konusunda fena sayılmazdık tüm stoklar anlık olarak mikro programından çekiliyor markette satılan ürün anında internet sitesinden siliniyordu. İnternet sitesinden satılan ürünler de mikro muhasebe programından otomatik olarak düşüyordu. Ayrıca siparişi verirken tarih ve saat seçimi de yapabiliyordu. 

Ürün Yönetim Sorunu

Günde 3 servis çıkarttığımız marketbizden de 6500 adet ürün vardı. Zaten hatalarımızdan biri buydu. Muhasebe programından tüm ürünleri web sitesine aktarıp onlara görsel açıklama vs. girmek çok ciddi bir iş yüküydü. Bugün girsem çok satılan 400 - 500 ürünle açardım.

Personel Sorunu

Diğer bir sorun market personelinin bu işi ek bir iş yükü olarak görmesiydi. Aldıkları maaş aynıydı fakat bir de marketbizden siparişlerini teslim etmek zorundalardı. Marketten ürünleri seçip araçlara yüklemek sonra onları teslim etmek onlara gereksiz bir iş yükü geliyordu. Bizi bunu farketmemiz çok uzun sürmedi fakat marketle yaptığımız anlaşma nedeniyle bu sorunu da çözemedik.

Karlılık sorunu

biz market sektörü konusunda bilgi sahibi olmadan ortalama hesaplarla projeye ortak olmuştuk. ama işin içine girince gördük market sektöründeki kar oranları gerçekten çok düşük. %5 gibi karlarla satış yapıp bu operasyonu yürütmek imkansızdı. Dolayısıyla şu anda girseydim market fiyatlarından yüksek fiyatlarla internetten satış yapardım.

En büyük sorun zamanlamaydı

Bu sorunu anlamamız uzun sürmedi. Reklam bütçesi Samsun için çok düşük olmadığı halde özellikle  akıllı telefonların ve sosyal medyanın yaygın olmaması nedeniyle insanlara ulaşmakta çok zorlandık. Merkez ilçelerin tümünde billboardlara 1 seneye yakın bir reklam vermiştik.İnsanların internetten alışverişe sıcak bakmadığı kredi kartlarının sanalda kullanmakta korktukları bir zamanda marketbizden fikri iyi olsa da Samsun için çok erkendi.

İstanbul gibi bir metropolde bile bizim yaptığımız sanal market işini yapan Getir 2015 yılında başladı ve biz marketbizden i Samsun'da 2014 yılında kurmuştuk. Buradan çok net anlaşılıyor ki bir işi ilk yapmak her zaman başarı getirmiyor.

Bizim aldığımız en büyük ders şuydu her proje için zamanlama dolayısıyla pazar araştırması gerçekten çok önemli.