Eminim bu yazıyı okuyan herkes en az bir kere, 0850 li bir numaradan aranıp 'Google Hizmet Süreniz Bitmiş ve Firmanız Google Kayıtlarından Silincektir.' minvalinde aranmıştır. Bu olay sayesinde firmaların yıllık milyonlara yakın para kazandığını biliyor musunuz? Şimdi gelin bu olayın iç yüzünün nasıl işlediğine bakalım.

Fatura kesebilen bir firma kurup bir ofis tutuyorlar bu ofisi call center'a çeviriyorlar. Call Center'da gerçekten SSK'lı çalışan insanlar var ve bu insanların önlerinde uzunca bir firma listesi. Firma listelerin karşısında sadece firma ismi varsa yetkili adı ve bir de telefon numarası var. Bu telefonların internetteki Firma Rehberlerinden alıyorlar. Eski zamanlardaki Sarı Sayfalar. Bu listelerin dijital olarak erişmede hiç bir zorluk yok. Yani sadece ufak rakamlarla bu bilgilerin bir excel dökümünü elde etmeniz çok mümkün. Çünkü bazı firmalar reklam için zaten kendileri bu listelere kayıt oluyor bazılarını da firmaların web sitelerinden kolaylıkla temin edilebiliyor. Bu listeler zaten 2000li yıllardan itibaren Türkiyede satılıyor. Hatta e-posta pazarlamalar için bile aynı listeler satılıyordu.

Evet bir ofis kurdular Call Center a çevirdiler ofiste gerçek çalışanlar ve çalışanların ellerinde de binlerce telefon numarası var. Her çalışan tüm gün boyunca bu listelerdeki firmaları arayıp: '-Google Hizmet kaydınızın süresi doldu. Uzatmak için 1 yıllık 250 TL+KDV, 4 Yıllık 430 TL + KDV ücret yatırmanız gerekiyor.' diyolar. Peki karşılarındaki firmaların cevabı ne oluyor sizce? %40 oranında uzatmayı kabul ediyorlar. Bazıları web sitesinin süresi sanıyor, bazıları google harita kaydı zannediyor, bazıları ise arama sonucu vs. Zaten istedikleri rakamlar da kabul edilebilir olduğundan bir çok firma tamam diyor. Birazcık işlerin nasıl yürüdüğünü bilenler faturasını istiyor. Ee firma kurulu SSK lı çalışanlar var fatura zaten kesebilir. Kesiyor gönderiyor ve parasını alıyor. Peki karşılığında ne hizmeti veriyor dersiniz ? Hiç evet koca bir hiç. Firmanıza fatura kesiyor, parasını alıyor ve size karşılığında koca bir hiç veriyorlar. 

Şimdi gelelim cirolara ellerindeki listelerde yüzbinlerce numara var. Bunu nerden bildiğimden önce bu oyunu nasıl farkettiğimi anlatayım. Yaklaşık 4 sene önce bizim web sitemizden sırayla müşterilerimiz bizi arayıp hizmet kayıtlarının silindiğini söylemeye başladılar bize bir telefon numarası verip aramamızı istediler. Ben kendim bu firmalardan birin aradım, telefonun ucundaki kadın gerçekten beni bile ikna etmeye çalıştı. Ben Google Sertifikalı İş ortağı olduğumu böyle bir durumun olmasının imkansız olduğunu söyledim, telefonda tartışma çıkınca bana hakaret ve küfür edip kapattı. Müşterim 4 yıllık hizmet bedeli ödediğinden şikayetçi oldu ve durum mahkemeye taşındı ve ben de şahit olarak davaya dahil oldum.

mahkeme 

mahkeme günü geldiğinde firmanın şirket avukatları oradaydı evet 1 değil 2 tane avukat gelmişti. Benim müşterim yani kandırıldığını iddia eden firma ilgili firmadan hiç bir hizmet almadığını buna karşılık onlardan 4 yıl hizmet bedeli alındığını Google ın böyle bir faturadan haberi olmadığını söyledi. Firma avukatları ise firmanın seo konusunda back link sağladıklarının ilgili firmanın web sitesine ziyaretçi göndererek arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirdiklerini söylediler. Ben cidden şaşkındım ortada ciddi ap açık bir dolandırıcılık vardı çünkü söyledikleri şeyi ölçümleyebilecekleri bir veri yoktu ortada. Hakime hanım bana bunun mümkün olup olmadığını sordu Ben eğer ellerinde buna dair bir veri varsa mümkün olduğunu fakat müşterimin böyle bir talebi olmadığını söyledim. Hakime Hanım evraklara baktı ve faturayı gösterdi. Fakat fatura kesilmiş ve o zaman itiraz edilmemiş dedi. Fatura kesildikten sonra 7 gün itiraz hakkı vardı. İyi ama müşterim bunu anladığı zaman fatura eline geçmiş ve beni 1 ay sonra aramıştı. Gerçi olayın fatura zamanı ve miktarıyla ilgisi bile yoktu olay düpe düz dolandırıcılıktı ve benim bunu izah etmeye çalışmam işe yaramadı firma aklandı.

e hadi biz de deneyelim...

Ben bu olayı araştırdım ve bunun saçma olduğunu düşündüm fakat imkanı olup olmadığını denemek için bir deney yapmaya karar verdim. Fakat benim deneyim biraz daha farklı olacaktı. Bir web sitesi kuracak, firmaları burada listeleyecektim. Kaç firmanın buraya kayıt olabileceğini ölçecektim. Bu sosyal deneyi yaparken firmalalardan özellikle bir ücret almadan siteyi açtık. Hatta siteyi kendi sunucularımızda bile değil çok ucuz bir hostingle tamamen alt yapısı hazır wp sistemi üzerine yapılabilecek en ucuz ve kalitesiz şekilde kurguladık. web sitesini kurduk ve bekledik bu arada listelerden ulaşabildiğimiz kadarını veritabanına yükledik ortalam  5 bin kadardı sanırım. 

Şu anda bizim, sosyal deney amacı için açtığımız site hala online firmalar kayıt olmaya devam ediyor. ve siz de kendiniz girip kaç firmanın kayıtlı olduğunu görebilirsiniz. ( http://www.reklambizden.com/firmalar ) En son baktığımda 52 Binin üzerinde firma kayıtlıydı. 

şimdi Türk usulü hesap yapalım

Şimdi bizim sitemize kayıtlı bu firmaları tek tek aradığımızı varsayalım. Bu firmalardan sadece %10 'unu  kabul ettiğini düşünelim ( bizim araştırmamıza göre bu oran %40 civarındaydı ). Bu firma sayısını 5200 e düşürür ve yıllık 250 TL fatura kestiğimizde yıllık ciromuz 1 Milyon 300 Bin TL olur. 

Eğer dava edilirseniz zaten elinizde faturalarınız var. Yani her şey yasal mali açıdan hiç bir sorun yok. Hatta sizin elinizde bir de bu firmaların sizin sitenizdeki kayıtları var. Eliniz o dolandırıcılardan çok daha güçlü çünkü onların elinde hiç bir veri olmadan davayı kazandılar.

Ayrıca 2020 yılından itibaren otomatik robot santrallerle müşterileri arayıp ödeme yapmak için de sms onayı alarak süreci hızlandırdılar. Teknolojiyi kullanarak dolandırıcılıkta bir üst aşamaya da geçmiş bulunuyorlar.

İşin garibi bizim müşterilerimizin bir çoğu bu firmalara para kaptırdığında paranın miktarı yüzünden çok da önemsemediler. Ama asıl tehlikeli olanı bu hizmeti(!) her sene vermeye devam edip her sene fatura kesmeleri.

Not: Şunu söylemeyi unuttum. Eskiden gönderdikleri fatura zarfında ve  fatura başlığında  firma ismi yanında Google Logosu vardı. Biz bunu Google a bildirdikten sonra gelen faturalarda firma ismi vardı fakat firma ismi Google renkleriyle yazılıydı :)