Renkli Balina aslında çevremdeki insanların sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir çözümdü. Herkes cep telefonlarıyla fotoğraf çekip instagram da paylaşıyor, fakat baskılı olarak almak istediklerinde pratik bir çözüm bulamıyorlardı. Bunu yapan birkaç firma var aslında. Fakat ya baskı maliyetleri çok yüksek ya da istenilen ebat ve sayılarda baskı yapmıyorlar. Normal fotoğrafçılar da instagramın kare olarak çektiği fotoğrafları çıkartmak da güçlük çekiyor ve baskı yazıcıları için ayrı bir şablon kullanmak istemiyorlar.

Bu gibi sorunlardan dolayı aklıma instagram apilerini kullanarak bir platform oluşturmak geldi. Serhatla konuştuk ve yapılabilirliğini test ettik. Önce denemek için instagram apileriyle bir login sayfası hazırladı ve fotoğraflara erişim iznini test etti. Yaptığımız testler olumlu sonuç verince bir arge çalışmasına başladık.

Samsun'da bulunan fotoğrafçılarla görüştük maliyet çalışması yaptılar biz de ortalama baskı maliyetlerini önerdik. Ufak bir piyasa araştırmasında olumlu olunca alt yapı çalışmalarına başladık.


Kurduğumuz bir ekip işin web kısmını diğer ekip ise operasyon kısmını yüklendi. Web kısmını sandığımızdan çok uğraştırdı. Fotoğrafların seçme aşamasını mümkün olduğunca basite indirmek için günlerce sabahladık. Sipariş kısmını da insanların kafasını karıştırmadan yapmak zorundaydık. Ben front-end kısmında Serhat da back end kısmında ciddi efor sarfettik.

Bir yandan kendi işlerimizle uğraşırken bir yandan renkli balina bizi zorladı. Bu arada Renkli Balina tamamen tesadüfen aklımıza gelen bir isimdi. Domainin de boş olması bizim marka konusunda son kararı vermemizi sağladı. Hemen logo çalışmasına başladım. Logo ve markanın hikayesini buradan okuyabilirsiniz. :)

Yaptığımız onlarca test ve deneyimden sonra siteyi açmaya karar verdik. Çünkü operasyon ekibi de bir fotoğrafçıyla anlaşıp kalıpları hazırlamış ve örnek baskıları da yaptırmışlardı. Biz de hem siteyi bitirmiş hem de kredi kartıyla ödeme almak için sanal pos alt yapısını kurmuştuk.

İlk siparişimizi tabiki bu projeyi sabırsızlıkla bekleyen eşim Nilüfer'den aldık. Instagram'da çektiği fotoğrafların baskılı halde eline geçmesi gerçekten süperdi.

Biz istediğimiz projeyi yapmış insanların ihtiyaçlarına çok güzel bir çözüm bulmuştuk. Fakat ekip sadece bu proje için çalışmadığından reklam ve diğer faaliyetleri giderek yavaşladı. İlk siteyi açtığımızda olan heyecan fazlaca da kalmasa da Renkli Balina bizim için hala değerli...