sitebizden.com u kurmadan önce de freelancer olarak web tasarımı yapıyordum. Ayrıca bir bilişim firmasında çalıştığım için firmanın müşterilerinden böyle talepler geliyordu Aslında hobi amaçlı olarak yaptığım bu işten gerçekten çok zevk alıyordum. Genelde geceleri çalışıyordum. Ortaya birşeyler çıkarıp beğenilmek beni daha da bu işe yönlendirdi. İlk yaptığım işlerde müşteri isteklerini kulak arkası edip kendim sevdiğim şekilde işler çıkarıyordum. Talepler artınca bir firma kurup kurumsal bir şekilde devam etmek istedim.

Çalıştığım firmada müşterilerimizden olan bir arkadaşımla kurup ilk işlerimizi almaya başladık. İlk ortağım İstanbul'da yaşamaya karar verip orda bir firma kursa da aslında ortaklığımız bozulmadı. Onun oradan aldığı işler Samsun'da aldığımız işlerden çok daha komplex yapıdaydı. Fakat genel olarak müşterilerin istekleri benzerdi. Fakat müşteri sayımız arttıkca hazır CMS sistemlerde destek vermek zorlaşır hale geldi. Ben de 2007 yılında sitebizden.com u kurup kendi CMS sistemimi onun yardımıyla yazmaya karar verdim Böylece hem destek konusunda daha hızlı yanıt verebilecektik hem de ek modülleri kendi sistemimiz üzerine yazarak geliştirebilecektik.

Bir süre sonra iş modelindeki geleneksel yapı beni çok rahatsız etmeye başladı. Müşteriye bir web sitesi satıyor ve isteklerine göre siteyi özelleştiriyorduk. Fakat her ne kadar tamamen bizim yazdığımız bir cms sistemi olsa da  müşteri özel istekleri bizi yoruyordu.

E-ticaret konusunda talepler artmaya başladı ve hazır eticaret paketleri bu taleplere özel istek anlamında yanıt vermemeye başladı. Eticaret gelişirken bizim müşterilerimizden gelen istekleri reddetmemiz işin aslı bizi rahatsız ediyordu. E-ticaret sistemi yazmanın gerçekten zor olduğunu da biliyorduk fakat eticaret hızla gelişirken bizim bu istekleri kulak arkası yapmamız pek mümkün olmadı. sitebizdene  İstanbulda yaşatan yeni bir  yazılımcı partneri de dahil ederek eticaret sistemimizi yazmaya karar verdik. şu an ticaretbizden adıyla sattışını yaptığımız bu paket hazır eticaret paketlerinin özelliklerini taşımakla beraber müşterilerin ek modül ve tasarım taleplerini de kolaylıkla entegre edilecek bir yapıda tasarlandı. Müşterilerden gelen isteklere göre paketleri özelleştirebiliyor hatta bazı projeleri müşterilerimizin kendi sunucularına rahatlıkla kurabiliyoruz. Bu bize fazla müşteriden çok mutlu müşteri kazandırdı. Belki hazır eticaret paketleri kadar satış yapmadık ama bize zaten o paketleri kullanıp memnun kalmayan insanlar geldiği için bizimle çalışan müşteriler daha memnun kaldılar


Burada bir yol ayrımına girdik. Ortaklarım yazılım konusunda çok iyiydi onlar, her müşteriye özel hizmet verip ürün fiyatlarını arttırmamız gerektiğini, ben ise bunun bizi yoracağını müşterilerin isteklerine göre ürün çıkaramayacağımızı savundum. 

Şimdi düşününce onlar, her müşterinin ihtiyaçlarının farklı olduğunu dolayısıyla bu işte herkese aynı paketi vermenin mantıklı olmadığını söylüyorlardı ki haklılardı. Ayrıca onların teorisine göre fiyatları artırıp 10 firma yerine 1 firmaya hizmet verip aynı ciroya ulaşmak mümkündü.

benim teorime göre ise müşteriler ihtiyaçlarının farkında değildi ve paket olarak benim ürünümü alıp kullanabilir ve sadece o ürüne ihtiyaç duyan çok sayıda firma bulabilirdik. Ayrıca uygun fiyatlı paket sattığımız için müşteri kaybettiğimizde çok fazla darbe almayacaktık. Çünkü 100 firmayla yıllık anlaşma yaptığımızda 2,3 müşteri kaybettiğimizde yiyeceğimiz tokatla 10 müşteriyle anlaşıp 2,3 müşteri kaybettiğimizde yiyeceğimiz tokat aynı değildi.

bu yol ayrımına girdiğimizde ben çok kararlı davrandım ve paket modüllerimizin neredeyse tamamını kaldırıp çok minimal kolay kullanabilir bir paket çıkarma kararı aldım. Bu inanılmaz marjinal bir karar oldu, rakiplerimiz ürünlerini modüllerle geliştirirken benim isteğimi ortaklarım için tamamen delilik olarak gördü ve yollarımızı ayırdık.

 
Bu nedenle  3 ayrı markaya ayrılıp aynı çekirdek yazılımı farklı markalarla satmaya başladık. Diğer marka isimlerini vermem doğru olmasa da şunu söyleyebilirim 3 marka da bambaşka iş modelleriyle gerçekten başarılı oldu. İlk marka her müşteriye özel hizmet veren bir yazılım firması, diğer firma sadece eticaret paketleri satan ve 3000 üzerinde paket satmış bir firma ve sitebizden saas sistemlerle kiralama modelini seçen benim firmam.


Bu arada ortaklarımla hala görüşüyor ve ticari olarak da hala aktif olarak çalışmaya devam ediyorum. 

sitebizden benim fikrimle tüm modüllerden kurtulup gerçekten yönetim paneli inanılmaz basit kullanımı olan bir yapıya kavuştu. Bu yapıya kavuşurken tüm yazılım alt yapısı (şimdi yeni kurduğumuz SIP yazılımın da kurucu ortağı) Serhat’ın elinden çıktı. Serhat benim uix ve ux tarafını yazdığım kobi paketlerini sadece yeniden kodlamadı paketleri saas modeline geçirdi ki bu gerçekten devrimsel bir değişimdi. Bu yapıyı da başka bir yazımda anlatacağım.

sitebizden.com u kurmadaki temel amacımız zaten sevdiğimizi işi yapmaktı. bu son zamanlar da çok klişe olsa da biz gerçekten şu kadar para kazanırız diye hesaplar yapıp paket satışını hedeflemedik ki zaten bir pazarlama ekibimiz hala yok :) Bize müşterilerimiz referans olup yeni müşteriler getirdiler.

Amacımız sitebizden.com un butik bir web tasarım atöylesi olarak devam etmesi. Paketlerimizi kullanan tüm müşteriler bizim için gerçekten özel ve değerlidir, hepsine bize destekleri için teşekkür ediyorum.