sitebizden

sitebizden küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için web siteleri tasarımları yapmak amacıyla kurduk. 

sitebizden.com u kurmadan önce de freelancer olarak web tasarımı yapıyordum. Ayrıca bir bilişim firmasında çalıştığım için firmanın müşterilerinden böyle talepler geliyordu Aslında hobi amaçlı olarak yaptığım bu işten gerçekten çok zevk alıyordum. Genelde geceleri çalışıyordum. Ortaya birşeyler çıkarıp beğenilmek beni daha da bu işe yönlendirdi. İlk yaptığım işlerde müşteri isteklerini kulak arkası edip kendim sevdiğim şekilde işler çıkarıyordum. Talepler artınca bir firma kurup kurumsal bir şekilde devam etmek istedim. 

Çalıştığım firmada müşterilerimizden olan emin'le kurup ilk işlerimizi almaya başladık. Emin İstanbul'da yaşamaya karar verince de aslında ortaklığımız bozulmadı. Onun oradan aldığı işler Samsun'da aldığımız işlerden çok daha komplex yapıdaydı. Fakat genel olarak müşterilerin istekleri benzerdi. Fakat müşteri sayımız arttıkca hazır CMS sistemlerde destek vermek zorlaşır hale geldi. Biz de 2007 yılında sitebizden.com u kurup kendi CMS sistemimizi yazmaya karar verdik. Böylece hem destek konusunda daha hızlı yanıt verebilecektik hem de ek modülleri kendi sistemimiz üzerine yazarak geliştirebilecektik.

İlk sattığımız sitebizden paketleri kobiler için tanıtım siteleri ve köy dernek portalları oldu. Daha sonra Emin'in istanbuldan aldığı isteklerle yavaş yavaş sistem e-ticarete doğru ilerlemeye başladı. Fakat tam anlamıyla eticaret paketi demek doğru olmazdı. Çünkü biz o zamanlar şu anda da çok popüler olan e-ticaret yazılımlarının bayiliğini yapıyor müşterilerimize o firmaların eticaret paketlerini satıyorduk.

E-ticaret konusunda talepler artmaya başladı ve hazır eticaret paketleri bu taleplere özel istek anlamında yanıt vermemeye başladı. Eitcaret gelişirken bizim müşterilerimizden gelen istekleri reddetmemiz işin aslı bizi rahatsız ediyordu. E-ticaret sistemi yazmanın gerçekten zor olduğunu da biliyorduk fakat eticaret hızla gelişirken bizim bu istekleri kulak arkası yapmamız pek mümkün olmadı. Ekibe yeni bir yazılımcı arkadaşı dahil ederek eticaret sistemimizi yazmaya karar verdik. şu an ticaretbizden adıyla sattışını yaptığımız bu paket hazır eticaret paketlerinin özelliklerini taşımakla beraber müşterilerin ek modül ve tasarım taleplerini de kolaylıkla entegre edilecek bir yapıda tasarlandı. Müşterilerden gelen isteklere göre paketleri özelleştirebiliyor hatta bazı projeleri müşterilerimizin kendi sunucularına rahatlıkla kurabiliyoruz. Bu bize fazla müşteriden çok mutlu müşteri kazandırdı. Belki hazır eticaret paketleri kadar satış yapmadık ama bize zaten o paketleri kullanıp memnun kalmayan insanlar geldiği için bizimle çalışan müşteriler daha memnunlar.

sitebizden.com u kurmadaki temel amacımız zaten sevdiğimizi işi yapmaktı. bu son zamanlar da çok klişe olsa da biz gerçekten şu kadar para kazanırız diye hesaplar yapıp paket satışını hedeflemedik ki zaten bir pazarlama ekibimiz hala yok :) Bize müşterilerimiz referans olup yeni müşteriler getirdiler. 

Amacımız sitebizden.com un butik bir web tasarım atöylesi olarak devam etmesi. Paketlerimizi kullanan tüm müşteriler bizim için gerçekten özel ve değerlidir, hepsine bize destekleri için teşekkür ediyorum.