Retina Ekranlar için Photoshop Action Paketi: Retinize It


Giderek yaygınlaşan retina ekranların normal ekranlara göre daha geniş olması yaptığımız tasarımları bu ekranları da göz önüne alarak optimize etmemizi zorunlu hale getiriyor. 

Photoshopta çalışmamızı slice (dilimlere) ayırmak bazen ciddi sıkıntı verebiliyor. Özellikle karmaşık bir tasarım yaptıysanız ve bunun responsive olarak da ekranda nasıl görüneceğini hesaplamaya kalkarsanız saatler hatta günler sürebiliyor. Fakat doğru araçları kullanırsak bu işin sıkıcı tarafını biraz daha kolaylaştırabiliriz.

Retina ekranlar için tasarım hazırlamaya kalkarsanız bir elaman için birden çok versiyonunu hazırlamanız gerekir. Örneğin bir iconun çift katını hazırlayıp dışarıya onu da aktarmanız gerekir.

İşte Retinize it, photoshop actions'ı (sanırım Türkçesi eylem) ve retina.js yi kullanarak görsellerinizi retina ekranlar için optimize ediyor.

Bir Layer'ı (katman) veya bir çok layer'ı seçerek action'ı başlatmanız yeterli. Action başladığında dosya isimlerini ve yollarını belirtmeniz yeterli.

Retinize It arkaplanda seçtiğiniz katmanları şeffaf bir artalanla %200 ebatında büyütür. İşlem bittiğinde  istediğiniz isimle istedğiniz klasöre kaydetmenize imkan sağlar.

Bu arada bir iOS uygulaması oluşturuyorsanız, standart (320 × 480 piksel), Retina (640 × 960 piksel) ve iPhone 5 (1136 × 640 piksel) olmak üzere üç çözünürlükte bir arka plan ve karşılama ekranı (splash screen) hazırlamanız gerekir. Standart ve Retina sürümleri için adlandırma kuralları açıktır. Apple, iPhone 5'in ekran çözünürlüğü için görüntüler için, -568h @ 2x son ek eklemeyi önerir; ancak Apple bunu zorunlu tutmaz.

Aslında bu durum;  Xcode'un  -568h @2x görüntüleri iPhone 5'in çözünürlüğüyle otomatik olarak ilişkilendirmemesi nedeniyle olur. Geliştiriciler de mecburen sonekleri bu tür formatta dosyalar için manuel olarak eklerler. iPhone5 görüntüleri için bir adlandırma kuralı oluşturmak istiyorsanız bunu geliştiriciye danışarak yapmanızı tavsiye ederim. Geliştiricinizin özel bir isteği yoksa -568h @2x soneki kullanmak en mantıklısı. 

 

Retinize It, retina olmayan boyutlarda tasarıma başlayanlar için de iki nedenden dolayı iyi bir uygulama. Birincisi, bir görüntünün retina olmayan versiyonu ortaya çıkacak ürüne çok daha yakın olacak ve tasarımın nasıl görüneceği konusunda size daha fazla fikir verecektir. İkinci neden; tek boyutlu değeri% 50 oranında ölçeklendirilmiş bir öğe, x.5 piksel değeri ile sonuçlanarak öğenin bulanık hale gelmesine neden olur.

Retinize It içinde bulunan Retina ekranlar dışında kullanım için olan non-Retina action'ı istediğiniz tüm layerlarla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat Retina versiyonunu kullanmak istiyorsanız, şekiller (shapes) ve akıllı nesnelerle (Smart Object) çalışmalısınız, böylece Retinize It onları %200 ölçekli olarak kaydettiğinde bile pikselli görünmeyecektir. 

 

Tamamen Ücretsiz Retinize It Action Paketi  İndir (ZIP, 4 KB)

Bu kategoride Son Yazılar